Miłośnicy Negroni z pewnością nie oprą się smakowi Boulevardiera. Drinki te łączą aż dwa jednakowe składniki, czyli wermut i Campari. Jednak w naszym Boulevardierze znajdziemy nie gin obecny w Negroni, lecz bourbona lub żytnią whiskey. Właśnie to czyni jego smak tak głębokim i bogatym. Drink Boulevardier to elegancka, interesująca kompozycja. Przekonajmy się, jak przyrządzić ten szczególny koktajl oraz powiedzmy kilka słów o jego historii. Zapewniamy, że warto ją poznać!
Boulevardier drink – historia
Stworzenie pierwszego przepisu na drinka Boulevardier przypisuje się Harry'emu McElhone'owi. Był to Amerykanin, który przybył do Paryża w czasach prohibicji. Wzmianka o koktajlu Boulevardier pojawiła się w jego książce pt. „Barflies and Cocktails” wydanej w 1927 roku, będącej bardzo interesującym przewodnikiem po ówczesnych barach. Obecnie jednak rzeczony drink kojarzymy raczej z inną postacią, a mianowicie z Erskine Gwynnerem. Ten urodzony w Ameryce pisarz, w latach 1927–1932 wydawał miesięcznik o nazwie „The Boulevardier”. I jak nietrudno się domyślić, właśnie od tejże gazety pochodzi nazwa Boulevardier Drink. Cóż, znamy już historię drinka Boulevardier, czas zatem na przybliżenie sposobu jego wykonania oraz omówienie walorów smakowych, których nie można mu odmówić!
Boulevardier drink – przepis
Boulevardier Cocktail odnajdziemy oczywiście na liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów. Figuruje on w kategorii The Unforgettables, w której znajdziemy nieśmiertelne klasyki wśród koktajli. Wobec tego sprawdźmy, jak wygląda formuła i sposób wykonania drinka Boulevardier Cocktail.
Składniki:
- 45 ml bourbona lub żytniej whiskey
- 30 ml Campari Bitter
- 30 ml słodkiego czerwonego wermutu
Przygotowanie:
Bourbona lub whiskey, wino aromatyzowane oraz Campari Bitter przelewamy do szklanicy barmańskiej wypełnionej lodem. Całość dokładnie mieszamy, po czym wlewamy do schłodzonego kieliszka koktajlowego. W przepisie na drinka Boulevardier według IBA znajdziemy też wskazówki dotyczące dopuszczalnej dekoracji. Możemy zatem sięgnąć po skórkę pomarańczy lub cytryny.
Mamy również pewne wskazówki dla osób, które pokuszą się o wykorzystanie przepisu na Boulevardiera w swoim domowym barze. Aby uzyskać prawdziwe dzieło sztuki barmańskiej, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę szkła. Jak uzyskać zadowalający efekt? Przed wykonaniem drinka wystarczy wstawić kieliszki do lodówki na około pół godziny. Doświadczeni barmani zalecają także skorzystanie z dużych kostek lodu, które dość długo się rozpuszczają, rozwadniając drinka w pożądany sposób.
Nie tylko Boulevardier Cocktail – wyśmienite alternatywy
Słynny Paul Clark, autor książki „The Cocktail Chronicles” (oraz bloga o tej samej nazwie) określił drinka Boulevardier mianem jesiennego kuzyna Negroni. Trudno się z tym nie zgodzić! Za sprawą zamiany ginu na żytnią whiskey (lub bourbona) koktajl zyskuje intrygujące nuty smakowe. Z kolei słodko-gorzka relacja między Campari i wermutem to przyjemne wspomnienie Negroni. A skoro jesteśmy już przy Negroni – jak przygotować tego nieco lżejszego drinka? Do jego wykonania potrzebujemy 30 ml ginu, 30 ml Bitter Campari oraz 30 ml czerwonego, słodkiego wermutu. Wszystkie składniki wystarczy przelać do schłodzonej szklanki typu old fashioned z lodem i delikatnie wymieszać. Jak widać, różnica między dwoma drinkami jest naprawdę niewielka. Ponadto oba koktajle przygotujemy bez trudu, dlatego zachęcamy do spróbowania każdego z nich.
Ale nie tylko Negroni okazuje się niezwykle zbliżony do głównego bohatera niniejszego artykułu. Inna, niemal bliźniacza alternatywa dla przepisu na Boulevardiera to drink Old Pal (także autorstwa Harry’ego MacElhonee’a). Można powiedzieć, że to wytrawna wersja Boulevardiera. I tutaj używamy żytniej whiskey oraz Campari. Jedyna różnica to rodzaj wermutu. W Old Pal sięgamy po wariant wytrawny, a do stworzenia Boulevardier Cocktail potrzebujemy słodkiego alkoholu. Jak go wykonać? Po 30 ml każdego z wymienionych trunków wlewamy do szklanicy barmańskiej, potrząsamy, a następnie przelewamy do kieliszka koktajlowego z lodem. Całość warto ozdobić skórką pomarańczy.
To jednak nie koniec wariacji na temat Boulevardiera. Miksolodzy zachęcają do eksperymentów z różnymi zamiennikami whiskey. Ulubiony koniak, gin czy nawet rum? Czemu nie! A skórkę z pomarańczy lub cytryny wymieńmy na tę z grejpfruta. To pozornie drobny dodatek, który może w zaskakujący sposób odmienić aromat kompozycji. A jeśli masz ochotę na inne alkohole, jak choćby wyśmienity likier czy whisky, zarezerwuj je za pośrednictwem Winnicy Lidla.
Czytaj także:
Bourbon a whisky – co musisz wiedzieć?
Najlepsza Whisky z Lidla – 5 typów sommeliera
Jaki alkohol do ciasta – podpowiadamy!
Jak powinno się pić whisky? 5 rad od barmanów!
Dobra whisky do 300 złotych – nasze propozycje
Która whisky najlepsza? Jak rozpoznać dobrą whisky?
4 drinki z whisky, które zrobisz sam w domu
Whisky Single Malt – co musisz o niej wiedzieć?
Jak Szkoci piją whisky? Poradnik winnicalidla.pl
Drink whisky z tonikiem – jak zrobić?
Czym się różni brandy od whisky?