„Jak pić szkocką?” – zapyta ktoś. „Wyłącznie solo!” odpowiedzą najbardziej ortodoksyjni koneserzy. „Z lodem lub zimnymi kamieniami!” – zaznaczą liberałowie. Jednak najodważniejsi spośród miłośników szkockiego specjału o bursztynowo-złotej barwie zaproponują, narażając się być może na niezrozumienie, aby dać szansę whisky w towarzystwie dodatków. Szczególne wtedy, gdy mowa o whisky typu blended. A jeśli już rozmawiamy o najlepszych koktajlach na bazie tego narodowego szkockiego trunku, musimy wspomnieć o The Rusty Nail. Co powinniśmy wiedzieć o Zardzewiałym Gwoździu? Zachęcamy do lektury!
Rusty Nail Drink – z czego się składa?
Rusty Nail Drink to charakterny koktajl, który powstaje z dwóch składników – szkockiej whisky (blended lub single malt, aczkolwiek do drinków zdecydowanie częściej poleca się whisky mieszaną) oraz szkockiego likieru Drambuie pachnącego miodem i ziołami. Dla pełni doznań warto zadbać również o najlepsze szkło – idealna do The Rusty Nail okaże się tradycyjna szklanka do szkockiej, czyli old fashioned.
Drink Rusty Nail Cocktail – przepis
Znamy już składniki niezbędne do przygotowania wybornego szkockiego drinka. Wobec tego – jak przygotować Rusty Nail? Whisky i likier wlejmy do szklaneczki typu old fashioned wypełnionej lodem, a następnie wymieszajmy składniki. Do dekoracji można użyć skórkę z cytryny. Pozostaje kwestia proporcji. Klasyczna receptura przedstawiana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów zakłada użycie 45 ml szkockiej whisky oraz 25 ml likieru Drambuie. To w jaki ostatecznie sposób drink zostanie wykonany zależy jednak wyłącznie od nas. Osoby preferujące koktajle nieco słabsze mogą połączyć whisky z likierem w proporcji 1:1. Koneserzy szczególnie ceniący moc i charakter drinka mogą natomiast jedną część likieru połączyć z aż 3 częściami whisky. Interpretacji klasycznej receptury może być więcej - jeżeli np. zmieszamy składniki w szklanicy barmańskiej a następnie przelejemy je przez sitko do szklaneczki, otrzymamy drinka o nazwie Straight Up Nail.
Drink Rusty Nail Cocktail – przepisy na różne warianty drinka
Parę słów o wariantach Rusty Nail Cocktail. Jeśli przygotowując się do naszych eksperymentów barmańskich, postawimy na wyjątkowo dymny destylat z regionu Islay, otrzymany przez nas drink możemy z pełną odpowiedzialnością nazwać Smoky Nail. A co, jeśli zapragniemy zmodyfikować popularny przepis na Rusty Mail i zastąpić jego najważniejszy składnik – szkocką whisky – innym alkoholem? W przypadku, gdy zamiast szkockiej wybierzemy whiskey rodem z Irlandii, będziemy mieli okazję oddać się degustacji koktajlu znanego jako Celtic Cross. Jeśli natomiast preferujemy alkohole z Ameryki, takie jak Tennessee whiskey czy bourbon, nie musimy rezygnować ze swoich marzeń. Otóż kultowy alkohol otrzymywany w dużej mierze z kukurydzy w połączeniu z likierem Drambuie tworzy świetny drink Dalton (znany również jak Rusty Bob). Wykorzystanie kanadyjskiej whisky żytniej stwarza z kolei szansę na poznanie Donalda Sutherlanda. Czy możemy w ogóle wykluczyć whisky z naszego przepisu? Owszem. Gdy zamiast niej wybierzemy piwo, chmielowy napój wraz ze szkockim likierem da nam Rusty Ale. Miłośnicy hiszpańskiego alkoholu Mezcal mogą z kolei zachwycić znajomych koneserów koktajlem Clavo Ahumado!
Historia the Rusty Nail Drink
Pierwsze wzmianki na temat The Rusty Nail pochodzą najprawdopodobniej z 1937 roku. Musiało jednak minąć kilka dekad, zanim ten niezwykle interesujący drink zdobył uznanie koneserów. Wiemy, że przeżywał swój renesans w latach 60. w barach na Manhattanie. Od 1963 roku jego charakterystyczna nazwa zaczęła utrwalać się w świadomości smakoszy, a to za sprawą ówczesnej prezes Drambuie Liqueur Company – Giny MacKinnon!
Likier Drambuie – nieodzowny składnik The Rusty Nail
Co udowodniliśmy, o ile jesteśmy w stanie przyrządzić kilka wersji Rusty Nail Cocktail bez użycia whisky, o tyle przedsięwzięcie to się nie powiedzie, jeśli nie zdobędziemy likieru Drambuie. Chociaż receptura likieru pozostaje słodką tajemnicą producentów, wiemy, że powstaje on z mieszanki wybornych whisky, miodu wrzosowego oraz ziół. Jak podają źródła, w XIII wieku Charles McKinnon wszedł w posiadanie wspomnianej zagadkowej receptury dzięki księciu Karolowi Stuartowi, który po przegranym II powstaniu jakobickim znalazł schronienie na wyspie Skye. Do dziś prawa do marki Drambuie posiada rodzina McKinnon, produkująca wyborny likier w pobliżu Edynburga.
Wyśmienitą szkocka whisky, a także najlepsze likiery do drinków, takie jak Drambuie 40%, zarezerwujesz rzecz jasna za pośrednictwem Winnicy Lidla. Poznaj niezwykły charakter drinków Rusty Nail i przekonaj się sam, czy zasługują na międzynarodowe uznanie!
Czytaj także:
Jak powinno się pić whisky? 5 rad od barmanów!
Dobra whisky do 300 złotych – nasze propozycje
Która whisky najlepsza? Jak rozpoznać dobrą whisky?
4 drinki z whisky, które zrobisz sam w domu
Whisky Single Malt – co musisz o niej wiedzieć?
Jak Szkoci piją whisky? Poradnik winnicalidla.pl
Drink whisky z tonikiem – jak zrobić?
Czym się różni brandy od whisky?