Piwo Trapistów – co to takiego?
To wyjątkowe piwo belgijskie datuje swoje początki na rok 1095. W tym czasie, ze względu na prowadzone wyprawy do Ziemi Świętej, kościół zezwolił opactwom, głównie flamandzkim i francuskim, na produkcję alkoholu. Potrzeba warzenia piwa brała się stad, że woda, z której korzystano podczas krucjat nie nadawała się picia. Była zanieczyszczona i mętna od brudu a jej spożycie stwarzało zagrożenie dla życia i zdrowia. Idealnym sposobem na przetrwanie w trudnych warunkach okazywała się produkcja wina i piwa. Przez kolejne stulecia liczne opactwa udoskonalały technologię warzenia oraz opracowywały własne, unikalne receptury. Niemniej jednak to piwa zakonu Trapistów są jednymi z najbardziej znanych i pożądanych przez smakoszy.
Piwo Trapistów – najlepsze piwo na świecie?
Trapiści, czyli Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji, stanowią odłam Cystersów. Choć oficjalnie istnieją samodzielnie od 1903 roku, ich początki datowane są na rok 1664 – od XVII wieku wchodzili w skład Cystersów i funkcjonowali w ramach tego zakonu. Samo określenie Trapiści wywodzi się natomiast od miejscowości La Trappe w Normandii, w której znajdowało się opactwo. Taką nazwę znajdziesz na wielu butelkach piwa Trapistów w Lidlu.
Jak to się stało, że piwo Trapistów okrzyknięto najlepszym na świecie? Zanim do tego doszło, klasztor przeszedł długą drogę. Początkowo był sławny i bogaty, dzięki przywiezionym z Palestyny relikwiom; wierni z całego świata przybywali, by je zobaczyć i się pomodlić. To, co uczyniło zakon bogatym w pewnym sensie przyczyniło się również do jego tragedii. Zamożnych Cystersów wielokrotnie okradano, dlatego zakon dość szybko popadł w niedostatek. Ostatecznie, ze względu na niemożność zapłacenia podatków, papież Bonifacy IX nałożył na nich klątwę. Ubóstwo sprawiło, że mnisi musieli znaleźć sposób na utrzymanie braci i opactwa. Zaczęli więc warzyć i sprzedawać piwo.
Trapiści już wcześniej warzyli piwo na własne potrzeby, ale to dopiero decyzja o sprzedaży zapewniła mu rozgłos. Opracowali perfekcyjną recepturę, która do dziś jest nie tylko ściśle strzeżona, ale nie uległa nawet najdrobniejszym zmianom. Dzięki profesjonalnemu podejściu do technologii warzenia, piwo Trapistów szybko stało się znane na całym świecie i bardzo cenione – zwłaszcza przez prawdziwych koneserów.
Piwo Klasztorne Trapistów – gdzie rezerwować oryginalne alkohole?
Renoma i popularność marki sprawiły, że piwo klasztorne zaczęto podrabiać. Dlatego też, aby chronić jego wysoką jakość, w 1997 roku powstało Stowarzyszenie International Trappist Association (ITA). Spisało ono reguły, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, by dany browar mógł posługiwać się nazwą i charakterystycznym logotypem „Authentic Trappist Product”. Tymi regułami są:
- browar musi być warzony w klasztorze lub pod ścisłą kontrolą mnichów,
- browar, metoda warzenia i sposób sprzedaży muszą być określone przez wspólnotę klasztorną,
- dochody ze sprzedaży przeznacza się na utrzymanie zakonu oraz cele charytatywne.
Przez wiele lat jedynie siedem browarów spełniało owe wymagania: sześć zlokalizowanych w Belgii i jeden na terenie Holandii. Obecnie ITA rozszerzyło listę o Austrię, Francję i USA.
Dziś, nadal niełatwo jest nabyć piwo „od ręki” – należy być wcześniej umówionym i stawić się w opactwie na czas. Na szczęście istnieją inne, łatwiejsze sposoby, by móc delektować się smakiem popularnego klasztornego piwa Trapistów. Gdzie znaleźć zatem trunek? Umożliwi ci to winnica Lidla, gdzie możesz zarezerwować alkohol i odebrać go w najbliższym sklepie.
Jakie jest najlepsze piwo Trapistów?
Na półkach znajdziesz wiele rodzajów trunków z różnych opactw Trapistów. Jednym z nich jest piwo Chimay, które pochodzi z belgijskiej miejscowości o tej samej nazwie, przy czym jego warzeniem zajmują się Trapiści z Notre-Dame. W zależności od koloru etykiety (złoty, czerwony, biały lub niebieski), ma różną wyrazistość i aromat.
Inne belgijskie piwo, Achel, odznacza się unikalną kompozycją fig, śliwek, rodzynek oraz przypraw: gałki muszkatołowej i kardamonu. Rochefort posiada natomiast nuty kawowe oraz karmelowe, a w Westvleteren wyczujesz tofii, marcepan, cynamon i czekoladę.
Kolejnym godnym uwagi trunkiem jest La Trappe, piwo z holenderskiego klasztoru w Koningshoeven. Jest delikatniejsze od pozostałych, ale równie oryginalne w smaku.
Nie sposób wymienić i opisać wszystkich marek piw Trapistów. WinnicaLidla prezentuje sporą kolekcję z różnych zakątków Europy i świata, dzięki czemu każdy może je zarezerwować, odebrać w sklepie i samodzielnie przetestować i wybrać najlepszy dla siebie smak. Warto również wiedzieć, że obok piwa trapistów, znajdziesz tutaj piwa kraftowe, wszystkie rodzaje win oraz inne alkohole.