Ruszaj w podroż po winiarskich bezdrożach!
Mówi się, że wino smakuje najlepiej, kiedy się do niego pojedzie. Wiele w tym racji, wszak każda winnica ma swój indywidualny terroir, czyli jedyną w swoim rodzaju kombinację warunków geologicznych i klimatycznych, które wpływają na produkt końcowy. Nie bez znaczenia są także winiarze oraz ich historie zaklęte w butelkach szlachetnego trunku. Jednak, żeby spróbować wszystkich win produkowanych choćby w Europie, może nam zabraknąć życia. Dlatego zapraszamy Was na road trip po najciekawszych, europejskich festiwalach wina!
Czechy - całkiem na poważnie robią wina!
Pierwszy przystanek tuż za rogiem! Świętomarcińskich win najlepiej skosztować na Morawach tradycyjnie 11 listopada o godzinie 11:11. Chociaż Czechy słyną z produkcji piwa, warto zrobić tu przystanek na Festiwal Otwartych Piwniczek i zapoznać się bliżej nie tylko z młodymi, świeżymi winami. Oto mała podpowiedź, czego warto spróbować u naszych sąsiadów:
Jeśli białe to Müller Thurgau, Veltlínské červené Rané oraz Muškát moravský, czyli typowe świętomarcińskie odmiany. Kolor takiego wina powinien być zielonkawo żółty, w smaku świeży i owocowy, o zrównoważonej ilości cukrów i kwasów. Dopuszczalna jest też nieznaczna ilość dwutlenku węgla.
Jeśli różowe to Modrý Portugal i Svatovavřinecké oraz ich kupaże. W winach z tych odmian szukaj koloru różowo-łososiowego, umiarkowanej ilości tanin i dwutlenku węgla. Możesz się spodziewać też przyjemnej kwasowości.
Jeśli czerwone to także Modrý Portugal i Svatovavřinecké oraz ich kupaże. Wina z tych odmian urzekną Cię rubinowym kolorem i świeżym bukietem owoców i kwiatów. Będą zrównoważone w smaku, bez wyraźnej kwasowości za to z figlarnym dwutlenkiem węgla na języku.
Kiedy: 11 listopada
Gdzie: Morawy, Czechy
Polecane winnice: Sedláček, Horák, J.Stávek, Jedlička, Turek a Šiška, P.Brédová.
Austria – wiedeński sekret winiarzy.
Zaledwie 3 godziny drogi od Moraw, nad pięknym, modrym Dunajem czeka Was niespodzianka. Wiedeń - przepych, opera, Mozart, tort Sachera. Ale zaraz, przecież to miał być road trip po winnicach! Spokojnie, nie zabłądziliśmy. Wiedeń to jedyna na świecie metropolia, w obrębie której mieści się aż 700 ha winnic! Późnym wrześniem odbywa się tu Wiedeński Dzień Wędrówek Wina (Wiener Weinwandertag). 40 min – tyle dokładnie zajmie Ci dojazd tramwajem z centrum miasta do pobliskiego Nussdorf, gdzie możesz rozpocząć trekking po okolicznych winnicach. Białe wino, głównie produkowane w tym regionie, da się poznać od najlepszej strony, a widok rozpościerającego się w oddali Wiednia dodatkowo przyspieszy bicie Twojego serca. Wśród szczepów, na które warto zwrócić uwagę są białe Grüner Veltliner, Riesling, Chardonnay, Pinot Blanc, oraz czerwone Blaufränkisch, Zweigelt i Pinot Noir. Wiedeński Region Winiarski słynie z wina mieszanego i to dosłownie! Trunek stanowi mieszankę różnych odmian rosnących na danej parceli i nosi nazwę “Gemischter Satz”.
Kiedy: 24-25 września
Gdzie: Las Wiedeński i Bisamberg
Polecane winnice: Buschenschank Uhler, Weingut Cobenzl, Weingut Mayer am Pfarrplatz, Weingut & Heuriger Christ, Edlmoser Weingut & Heuriger, Weingut Fuhrgasssl Huber, Weingut Wieninger.
Propozycja Winnicy:
Niemcy – hucznie lub kameralnie.
Po kameralnych Czechach i Wiedniu czas na prawdziwy winiarski high-life. Bad Dürkheim – największy festiwal wina na świecie. Tu skosztujesz ponad 300 rodzajów szlachetnych trunków z lokalnych zbiorów. Będą to głównie wina białe, Weißherbst i Rose oraz w mniejszej ilości wina czerwone. W Bad Dürkheim możesz zostać wybitnym specjalistą od Rieslingów, czyli najbardziej reprezentatywnej odmiany w regionie. W winach tych odkryjesz moc aromatów z grejpfrutem i cytryną na czele. Niech nie zdziwią Cię również aromaty owoców pigwowca, mango, ananasa, gruszki. Z kolei w Rieslingach starszej daty może pojawić się aromat mineralny, zwany również naftowym.
Kiedy: 6-16 września
Gdzie: Bad Dürkheim
Polecane winnice: Weingut Pfeffingen, Weingut Zumstein, Weinbau der Lebenshilfe, Weingut Fitz-Ritter & Sektkellerei Fitz.
Propozycja Winnicy:
Jeśli wciąż huczą Ci w uszach dźwięki festiwalowej muzyki i gwar zatłoczonych uliczek, wybierz się do Moguncji. Tam w ostatni weekend sierpnia i pierwszy weekend września odbywa się kameralny, sielski i przytulny festiwal wina. Przy nienachalnych dźwiękach muzyki indie pop będziesz mógł skosztować głównie wina białe z dominującą nad Renem odmianą Riesling, ale we wszelkich chyba możliwych wersjach smakowych. Od wytrawnych win klasy Kabinet po bardzo słodkie Trockenbeerenauslese.
Oprócz Rieslinga w okolicznych winnicach uprawiane są również dające wina białe Müller-Thurgau, Silvaner, Weissburgunder, Grauburgunder i Scheurebe, oraz czerwone Dornfelder, Portugieser i Spätburgunder. W niewielkiej Moguncji zrelaksujesz się i nabierzesz sił na dalszą, o wiele bardziej gorącą część naszego road tripa. Okolice Meinz to raj dla winiarskich podróżników. W odległości 30 minut jazdy samochodem znajdują się jedne z najpiękniejszych winnic w regionie i winiarnie znakomitych producentów.
Kiedy: 28-29 sierpnia, 4-5 września
Gdzie: Moguncja, Niemcy
Polecane winnice: Schloss Johannisberg, Weingut Kuenstler, Weingut Robert Weil, Weingut Karlo Dillmann, Weingut Leitz.
Kontynuuj wyprawę po winnicach i poznaj festiwale we Włoszech, Francji i Hiszpanii!