Hanky Panky – czy nie brzmi to zachęcająco? Naszym zdaniem, jak najbardziej! To prawdziwie wyjątkowy drink nie tylko ze względu na przepyszny smak. Bo tego z pewnością nie można mu odmówić. Wyróżnia go również postać twórcy. A raczej twórczyni, bo jego autorką jest Ada Coleman. Poznajmy fascynującą historię powstania Hanky Panky oraz sposób przygotowania tego szczególnego koktajlu.
Hanky Panky – co to znaczy?
Za słowami Hanky Panky kryje się kilka znaczeń. Zatem, co to znaczy Hanky Panky? Naszym zdaniem słowa „hokus pokus”, najlepiej oddają charakter omawianego koktajlu. Bo to, co dzieje się w tym drinku, to prawdziwa magia! Koktajl wprost czaruje smakiem. Jest wyrazisty, głęboki i wielowymiarowy. Zawdzięcza to przede wszystkim włoskiemu likierowi Fernet Branca, który doskonale komponuje się z ginem oraz słodkim wermutem.
Hanky Panky Cocktail – historia
Teraz czas na kilka słów o powstaniu Hanky Panky. Historia niewielu drinków jest tak interesująca. Otóż wiemy już, że stworzyła go kobieta – Ada Coleman, znana też jako Coley. To bardzo ważna postać w świecie miksologii. W dużej mierze ze względu na płeć. Teraz nikogo to nie dziwi, lecz ponad 100 lat temu, kiedy powstał rzeczony drink, za barem rzadko można było spotkać kobietę. Otóż Ada od 1903 roku pracowała jako barmanka w londyńskim Hotelu Savoy, gdzie z czasem objęła stanowisko szefowej baru. Serwowała drinki wielu sławnym osobistościom. W znamienitym gronie znajdowali się m.in. pisarz Mark Twain czy ówczesny Książę Walii. Bar, w którym pracowała Coley, odwiedzał także brytyjski aktor sir Charles Hawtrey – właśnie dla niego powstał ten magiczny drink. A nazwa pochodzi od słów, które wypowiedział po jego wypiciu. Orzekł wówczas, że to „prawdziwa magia” (a raczej the real hanky panky). I w ten sposób nazwa przylgnęła do drinka na stałe!
Hanky Panky – drink o nadzwyczajnym smaku
Za smak drinka Hanky Panky w dużej mierze odpowiada włoski likier Fernet Branca powstający już od połowy XIX wieku. Dokładna receptura likieru owiana jest tajemnicą, lecz wiadomo, że jego baza to mieszanka kwiatów, rzadkich ziół i przypraw, takich jak mirra, liście koki czy kora chinowa. Wyczujemy w nim również nuty szafranu oraz kardamonu. Ponadto na wyrazisty smak wpływa sposób przechowywania beczek z ekstraktem, które przez długi czas pozostają starzone w piwnicach Branca. Choć do drinka dodajemy zaledwie odrobinę Fernet Branca, zmienia on naprawdę wiele. Z likierem świetnie zgrywa się obecny w drinku gin – chętnie wykorzystywany w wielu koktajlach. To zasługa jego intensywnego smaku pochodzącego od owoców jałowca, ziół i przypraw. My polecamy choćby wyśmienity Gin London NO 1. 0,7L. Z kolei nutę słodyczy w Hanky Panky zapewnia czerwony wermut, czyli wino aromatyzowane, bardzo lubiane we Włoszech. Za jego ciemną barwę odpowiada głównie karmelizowany cukier. Wszystkie te składniki tworzą oryginalne, nieco pobudzające połączenie.
Hanky Panky drink – przepis
Drink Hanky Panky jest obecny na liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA). Jednak łatwość wykonania oraz krótka lista składników sprawiają, że bez trudu przygotujemy go samodzielnie. Na przepis drinka Hanky Panky składają się zaledwie trzy składniki! Przyjrzyjmy się im.
Składniki:
- 45 ml dry ginu
- 45 ml słodkiego czerwonego wermutu
- 7,5 ml likieru Fernet Branca
Wykonanie:
Wszystkie składniki wlewamy do szklanicy barmańskiej wypełnionej kostkami lodu. Całość dobrze mieszamy. Zawartość szklanicy odlewamy do schłodzonego kieliszka koktajlowego. Dopuszcza się ozdobienie kieliszka skórką pomarańczową, która doda kompozycji wspaniałego aromatu.
Alternatywy dla drinka Hanky Panky
Połączenie ginu z wermutem cieszy się dużą popularnością. Gdzie poza drinkiem Hanky Panky możemy je znaleźć? Dobra propozycja to nieco podobny pod względem składników drink Fleet Street. Do jego stworzenia potrzebujemy ginu, dwóch wermutów – słodkiego i wytrawnego, likieru triple sec oraz odrobiny soku z cytryny. Podobnie jak głównego bohatera artykułu wyróżnia go ciekawy, wielowymiarowy smak. Wytrawność idealnie równoważą słodkie wermuty i likier.
Cóż, o Hanky Panky powiedzieliśmy już całkiem sporo. Teraz nie pozostaje nam nic innego, niż zachęcić do jego wykonania. Za sprawą niezwykłej prostoty przygotowania, zachęcającego smaku oraz ciekawego wyglądu świetnie sprawdzi się podczas wszelkich spotkań towarzyskich, a nawet rodzinnych. Serwując go, niewątpliwie warto wspomnieć gościom o jego frapującej historii. A gin potrzebny do jego wykonania (jak i wiele innych znakomitych alkoholi) zarezerwujesz za pośrednictwem naszego serwisu.
Czytaj także:
Drinki z ginem i ogórkiem – propozycja na letnią imprezę!
Drinki z ginu i wermutu – 3 pomysły
Gin Lubuski – z czym pić ten trunek?
Drinki z ginem i sokiem ananasowym – udowodnimy Ci, że warto!
Drink z ginem i sokiem grejpfrutowym – idealne połączenie!
Gin Lubuski – 3 przepisy na drinki z tym alkoholem