Gin jest alkoholem stworzonym przez Niderlandczyków w XVII wieku i choć początkowo miał pełnić rolę leczniczą, szybko zyskał popularność w zupełnie innym kontekście. Spopularyzowany został przez Anglików, którzy do dzisiaj uwielbiają pić gin i zestawiać go w różne kompozycje.
Wermut początkowo również uważany był za napój leczniczy, a swoje początki miał we włoskim mieście Turyn. Jego obecna nazwa zaczęła być używana dopiero w XIX wieku, jednak w międzyczasie dał się poznać jako popularny rodzaj wina aromatyzowanego ziołami oraz przyprawami korzennymi.
Nie trudno zatem odgadnąć, że drink z wermutu i ginu to połączenie różnych smaków i aromatów, tworzących wyjątkowe kompozycje. Przygotowanie takiego zestawu nie jest trudne, jednak warto pamiętać o ścisłym trzymaniu się ustalonych proporcji i sposobu przygotowania.
Przepis na Dry Martini
Klasyk wśród klasyków. Drink z ginem i wermutem o nazwie Dry Martini jest jednym z drinków wpisanych na listę Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA) i może być wykonywany podczas zawodów barmańskich. Podawany jest zazwyczaj w kieliszku koktajlowym o charakterystycznym kształcie, z dodatkiem oliwek.
Dry Martini to drink na bazie wermutu będący synonimem elegancji i szyku. Podając go w towarzystwie bliskich można być pewnym, że będzie cieszył się dużym zainteresowaniem.
SKŁADNIKI:
- 60 ml ginu
- 10 ml wytrawnego białego wermutu
- kostki lodu
- oliwki lub skórka cytryny do dekoracji
WYKONANIE:
Do shakera należy włożyć kostki lodu, wlać gin oraz wytrawny wermut. Całość mocno wstrząsnąć do rozbicia lodu i zmieszania wszystkich składników. Następnie przygotować kieliszek koktajlowy, po uprzednim jego schłodzeniu (np. przez kilka minut w lodówce). Napój z shakera przelać do kieliszka. Do dekoracji można dodać oliwki lub wyciśniętą skórkę cytryny.
Przepis na Cooperstown
To kolejna propozycja drinka z ginem i wermutem, będąca luźną kombinacją, wychodzącą od słynnego Martini. W tym przypadku łączone są dwa rodzaje wermutu – słodki oraz wytrawny. Dodatkowo, w przepisie na ten drink na bazie wermutu, wykorzystuje się gałązkę świeżej mięty, głównie do dekoracji, jednak jej obecność również wpływa na ostateczny smak napoju.
SKŁADNIKI:
- 50 ml ginu
- 25 ml słodkiego wermutu
- 25 ml wytrawnego wermutu
- gałązka świeżej mięty
- kostki lodu
WYKONANIE:
W shakerze należy umieścić kostki lodu, wlać do niego gin, słodki oraz wytrawny wermut. Całość zmieszać ze sobą przez chwilę, wstrząsając naczyniem zdecydowanymi ruchami. Następnie należy przygotować kieliszek koktajlowy i wlać do niego zawartość shakera, przesączając ją przez sitko. Do drinka można dodać gałązkę mięty, po czym całość gotowa jest do podania. W tej recepturzemożemy wykorzystać słodką wersję wermutu zarówno białą jak i czerwoną - zależy jaki chcemy uzyskać końcowy efekt kolorystyczny w naszym koktajlu.
Przepis na Fleet Street
Wśród drinków łączących gin z wermutem, warto wspomnieć o kompozycji, jaką jest Fleet Street. To drink podawany w kieliszku koktajlowym, który łączy w sobie zróżnicowane aromaty. Do jego przygotowania wykorzystuje się gin, słodki i wytrawny wermut, likier triple sec, a także sok z cytryny. Zestawienie to odznacza się bogatym smakiem, w którym wytrawny charakter ginu łagodzony jest przez mieszankę dwóch rodzajów wermutów i słodki likier.
Koktajl Fleet Street można wykorzystać zarówno na oficjalnych przyjęciach, jak i na prywatnych imprezach, podając go bliskim. Warto też zaznaczyć, że nie wymaga on dodatkowej dekoracji, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, jest ona jak najbardziej dozwolona.
SKŁADNIKI:
- 45 ml ginu
- 15 ml słodkiego wermutu (białego)
- 5 ml wytrawnego wermutu
- 5 ml likieru triple sec
- 5 ml soku z cytryny
- kostki lodu
WYKONANIE:
Do shakera należy włożyć kostki lodu, wypełniając go do połowy. Następnie wlać do środka gin, słodki i wytrawy wermut, likier triple sec oraz sok z cytryny. Całość zmieszać ze sobą, dobrze wstrząsając shakerem. Gotowy napój przelać do kieliszka koktajlowego, przesączając przez sitko.