A może coś na ząb do whisky?
Czerwone wino i kaczka, białe wino i ryba – to klasyczne połączenia, które nawet początkujący amator procentowych trunków jest w stanie wymienić jednym tchem. O ile w przypadku wina to bułka z masłem – z whisky to już twardszy orzech do zgryzienia. Winnica Lidla przedstawia kilka prostych zasad, które warto znać, żeby później móc je… łamać!
Złote zasady
Zanim zaczniesz odkrywać złożone nuty smakowe zbożowych trunków pamiętaj o wodzie! Dodaj odrobinę do szklanki z whisky czy bourbonem – w ten sposób wydobędziesz więcej głębokich nut zapachowych i smakowych. Jeśli masz w planach degustację kilku różnych alkoholi, przygotuj też szklankę z wodą do popijania pomiędzy trunkami. W ten sposób oczyścisz kubki smakowe i przygotujesz je na kolejne wrażenia. A teraz najtrudniejsze – zapomnij o lodzie! Whisky i inne mocne alkohole nie lubią chłodu, dlatego najlepiej degustować je w temperaturze pokojowej, która gwarantuje naturalny bukiet i oryginalny smak.
Propozycje whisky mocnych,
do których ma sens dolewanie wody:
Twardy orzech do zgryzienia
Bakalie do whisky? To niełatwa sztuka, ale warto ją opanować. Jeśli nie wiesz od czego zacząć – zacznij od kontrastów. Torfowe whisky polubią się ze słodszymi orzechami np. nerkowca, a gorzkie orzechy np. laskowe będą doskonałym uzupełnieniem dla słodkich whisky. Jeśli natomiast jesteś fanem mocno dymnej whisky, spróbuj połączyć ją z równie mocno prażonymi orzechami. Przy suszonych owocach sprawa nieco się komplikuje. Tu już wchodzi w grę znajomość beczek, w których leżakowały trunki. I tak bourbony z beczek z amerykańskiego dębu to aromaty migdałów i świeżych owoców, a beczki po Sherry wydobędą nuty owoców suszonych.
Bourbon:
Whisky z beczek po Sherry:
Z mięsem Ci się upiecze
Jeśli twarde, orzechowe zasady są dla Ciebie nie do przełknięcia, postaw na mięso. Tu naprawdę ciężko o pomyłkę. Dobry stek z grilla swoim dymnym aromatem świetnie zagra w duecie z intensywną whisky. Jeśli masz ochotę odrobinę poeksperymentować, sprawdź jakie smaki wydobędziesz
z mocnego trunku, kiedy stek przyprawisz rozmarynem lub tymiankiem. Zwróć też uwagę na sztukę mięsa – chudsza będzie pasować do bourbonów,
a tłustsza do whisky. Wolisz pieczeń od steków? Whisky singe malt lub żytnia doskonale podbiją smak sosu barbecue!
Whisky do mięsa:
Rówieśnicy zawsze znajdą wspólny język
Co ma wspólnego dobry ser i dobra whisky? Im starsze, tym lepsze! Dlatego deska serów sprawdzi się doskonale przy degustacji złotych trunków. Sędziwy cheddar świetnie dogada się z leciwą whisky o intensywnym, dymnym smaku. Delikatne brie, czy sery kozie będą uzupełniać się z alkoholami
o słodkim bukiecie i łagodnym charakterze, a błękitne, ostre sery odnajdą się w towarzystwie równie ostrych i mocnych whisky.
Zasady są po to, żeby je łamać
W oczekiwaniu na danie główne zaserwuj gościom… deser! Odrobina gorzkiej czekolady w połączeniu z bourbonem tylko przyjemnie zaostrzy apetyt. Jeśli planujesz otworzyć butelkę szkockiej, podaj do niej czekoladę ze skórką pomarańczową – cytrusy świetnie dopełnią smak whisky. Natomiast klasyczna, szkocka single malt pokaże się z innej strony w towarzystwie orzechów laskowych. Goście wciąż pytają, co na deser? Nie zawiedź ich! Poczęstuj ich domową szarlotką z lodami waniliowymi, a do tego obowiązkowo bourbon lub whisky z wysoką zawartością żyta – ten karmelowy smak i pieczone jabłka z nutą wanilii – kto się temu oprze?
Klasyczna szkocka do orzechów i czekolady:
Łagodna whisky: