Jak wiemy – wermuty, czyli mocne wina aromatyzowane, wyróżniają się szeregiem cennych zastosowań w miksologii. Świetnie wypadają w towarzystwie ginu, likierów (np. triple sec), soków czy bittersów. A co, gdyby wermut połączyć nie tylko z jałowcówką i likierem, lecz również z legendarnym absyntem? Wówczas w naszej szklance znajdzie się intrygujący drink Tuxedo! Co trzeba wiedzieć o tym specjale? Jak go przyrządzić? Zachęcamy do czytania!
Tuxedo – cóż to za koktajl?
Szlachetnie wytrawny, aromatyczny i niezwykle kuszący. Tak moglibyśmy opisać interesującego nas dzisiaj drinka. Receptura tej kompozycji, opierająca się na połączeniu najwyższej jakości składników – wermutu, absyntu, likieru Maraskino oraz odrobiny bittersa – czyni ją propozycją wręcz stworzoną dla miłośników wybornych alkoholi i dobrego stylu. Elitarny charakter drinka Tuxedo sprawia, że często bywa nazywany „smokingowym”. Pod uwagę należy oczywiście wziąć fakt, że „tuxedo” to po angielsku właśnie smoking. Przyjrzyjmy się historii tego koktajlu!
Tuxedo drink – historia
Pomysł na Tuxedo Cocktail (znany również jako Tuxedo Martini) narodził się w głowie utalentowanego barmana mniej więcej w dziewiątej dekadzie XIX wieku w prestiżowym klubie Tuxedo w Nowym Jorku. Od tego czasu popularność drinka rosa w zawrotnym tempie – już na początku XX wieku przepis na Tuxedo Drink zaczął pojawiać się w branżowych przewodnikach autorstwa takich gwiazd miksologii jak Harry Johnson, Jacob Abraham Grohusko czy Harry MacElhone. Wraz z rozwojem światowej sztuki barmańskiej oraz coraz większych wymagań koneserów zaczęły pojawiać się liczne wariacje na temat Tuxedo Cocktail. Kilka z nich opiszemy już za chwilę.
Tuxedo drink – przepis
Przygotowując Tuxedo mixed drink, możemy skorzystać z jednego z wielu opracowanych przez profesjonalistów przepisów. Najpierw jednak sprawdźmy przepis rekomendowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów, czyli IBA.
Składniki:
- 30 ml ginu (Old Tom)
- 30 ml wytrawnego wermutu
- 1/2 łyżeczki barowej likieru Maraschino Luxardo
- 1/4 łyżeczki barowej absyntu
- 3 ml pomarańczowego bittersa
Przygotowanie:
Wszystkie składniki drinka Tuxedo mieszamy w szklanicy barmańskiej, a następnie przelewamy do schłodzonego kieliszka typu martini. W roli dekoracji sprawdzą się wisienka oraz cytrynowy zest.
Warto jednak wiedzieć, że wybitni miksolodzy mieli nieco odmienne zdanie w kwestii doboru bittersa, który powinien dopełniać tę kompozycję. O ile wspomniany już Grohusko zalecał, aby w drinku wykorzystywać oryginalną Angosturę, o tyle inni eksperci, na czele z MacElhone’em, stawiali na bittersa pomarańczowego. My oczywiście, przygotowując koktajl, możemy postąpić zgodnie z własnymi preferencjami. Oznacza to, że w razie wątpliwości mamy nawet prawo wykorzystać oba rodzaje aromatycznych kropel, np. w stosunku objętościowym 1:1. Pozostając w temacie – sprawdź nasz tekst Bitters: co musisz wiedzieć o tym „dodatku" do drinków?
Jak już wspominaliśmy, Tuxedo mixed drink doczekał się wielu barwnych (i to dosłownie) alternatyw. White Tuxedo Drink stworzymy, łącząc gin (około 40 ml) z białym wermutem wytrawnym (40 ml), Sherry (20 ml) oraz bittersem grejpfrutowym (2 ml). Tuxedo w wersji fioletowej, czyli Purple Tuxedo Drink, wykonamy, gdy gin (60 ml) i wino aromatyzowane (15 ml) zestawimy z karaibskim likierem Falernum (15 ml), islandzką wódką o kminkowym aromacie Brennivin (15 ml) i pięknie barwiącym bittersem śliwkowym (1 ml). Pozycją, o której bez wątpienia należy w tym miejscu wspomnieć w formie ciekawostki, jest Red Tuxedo Drink Starbucks. Tyle że nie jest to koktajl alkoholowy, lecz napój na bazie kawy, syropu malinowego, czekoladowego, śmietany i wanilii. Ponadto musimy nadmienić, że rozmaite warianty koktajlu Tuxedo bywają oznaczane numerami – kolejne propozycje, jak np. Tuxedo No. 2 czy Tuxedo No. 3, różnią się od oryginału przede wszystkim sugerowanymi proporcjami głównych składników koktajlu, czyli ginu oraz wermutu, w niektórych przypadkach także obecnością lub brakiem dodatków.
Tuxedo Drink bywa nazywany „podkręconą” wersją Martini – naszym zdaniem w pełni zasłużenie! Przygotowując koktajl według wytycznych IBA, czy też decydując się na jedną z ciekawych wersji alternatywnych, pamiętajmy o właściwych proporcjach. Tak wyraziste trunki jak absynt z łatwością mogą zdominować pozostałe składniki, dlatego należy uważać. A wyjątkowy charakter drinka Tuxedo kształtuje przecież harmonijne oddziaływanie wszystkich elementów kompozycji.
Zarówno wtedy, gdy na imprezę wskakujemy w smoking lub w wieczorową suknię, jak i wtedy, gdy nie obowiązuje konkretny dress code – drink Tuxedo okaże się strzałem w dziesiątkę dla smakoszy o wyrobionym guście. Warto zapoznać się z tym szczególnym koktajlem!
Czytaj także:
Drinki z ginem i ogórkiem – propozycja na letnią imprezę!
Drinki z ginu i wermutu – 3 pomysły
Gin Lubuski – z czym pić ten trunek?
Drinki z ginem i sokiem ananasowym – udowodnimy Ci, że warto!
Drink z ginem i sokiem grejpfrutowym – idealne połączenie!
Gin Lubuski – 3 przepisy na drinki z tym alkoholem