Miód pitny to napój alkoholowy, który powstaje w wyniku fermentacji miodu pszczelego rozcieńczonego wodą. Dawniej był ulubionym trunkiem szlachty i rycerstwa, dziś wciąż jest uznawany za jeden z najszlachetniejszych alkoholi. I choć jego walory smakowe nie pozostawiają wątpliwości, nie brakuje osób, które zastanawiają się jak i z czym pić miód pitny?
Jak pić miód pitny?
Miód pitny, jak inne alkohole mocne, można pić na wiele sposobów – bez dodatków, na zimno, na gorąco. Zanim jednak zdradzimy więcej szczegółów na ten temat, poznajmy odpowiedź na pytanie: z czego jest zrobiony miód pitny? Jak już zostało wspomniane, trunek ten powstaje w procesie fermentacji miodu pszczelego rozcieńczonego wodą.
W zależności od stopnia rozcieńczenia i długości dojrzewania, miody pitne dzieli się na: półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki. Najdłużej leżakować musi miód pitny półtorak – od 8 do 10 lat, miód pitny dwójniak około 4 lat, miód pitny trójniak jest gotowy do spożycia po roku, a miód pitny czwórniak po upływie 6-8 miesięcy.
Półtoraki i dwójniaki, które niekiedy określa się mianem miodów królewskich, najczęściej pije się bez żadnych dodatków. Trójniaki i czwórniaki natomiast doskonale smakują na gorąco, więc przypadną do gustu osobom, które poszukują przepisów na rozgrzewające drinki. Można do nich dodawać przyprawy korzenne, ciekawy efekt smakowy osiągniemy również, podgrzewając miód pitny ze skórką cytrusów czy sokiem owocowym.
Jak pić miód pitny na gorąco? Trunek ten możemy przyprawiać między innymi imbirem, goździkami, anyżem, wanilią, kardamonem czy gałką muszkatołową. Inna możliwość to miód pitny podgrzany z plasterkiem pomarańczy albo laską cynamonu i odrobiną rumu, który świetnie sprawdza się jako składnik koktajli. Z kolei amatorzy słodkich deserowych drinków polubią ciepły miód pitny serwowany w kubku z umieszczoną na dnie kostką cukru.
A jak pić miód pitny na zimno? Tym trunkiem możemy delektować się samodzielnie – w tej roli idealnie odnajdują się zwłaszcza półtoraki i dwójniaki – lub z rozmaitymi dodatkami. Miód pitny można pić na przykład z plasterkiem pomarańczy i wisienką koktajlową lub mandarynką – w takiej wersji fantastycznie podkreśli smak kurczaka. Miód pitny z plasterkiem cytryny i gałązką mięty wspaniale komponuje się z jagnięciną, z plasterkiem pomarańczy, melona lub mandarynki – z wieprzowiną, a z kawałkiem jabłka lub truskawki – z wołowiną. Trunek ten nadaje się także do dań rybnych i wegetariańskich – do tych drugich pasuje między innymi miód pitny z plasterkiem gruszki lub jabłka.
Miód pitny – ile ma procent alkoholu?
Zawartość alkoholu w miodach pitnych kształtuje się na poziomie kilkunastu procent. Jest ona związana z zawartością miodu oraz długością dojrzewania – im napój jest starszy, tym też jest mocniejszy. Ile procent alkoholu mają zatem poszczególne rodzaje miodów pitnych? Półtoraki najczęściej mają moc 18%, dwójniaki – 15%, trójniaki – 13%, a czwórniaki – 11 lub 12%.
Drink z miodem pitnym
Miód pitny doskonale sprawdza się jako składnik drinków, a podczas ich przyrządzania śmiało możemy pokusić się o eksperymenty. Miody pitne możemy mieszać choćby z innymi alkoholami mocnymi, na przykład wódką. Potrzebne nam będą: 100 ml miodu pitnego, 40 ml wódki, 100 ml soku ananasowego i 100 ml toniku. Miód pitny mieszamy z wódką i sokiem ananasowym, a następnie przelewamy do kieliszka wypełnionego lodem. Dolewamy tonik, a całość dekorujemy plasterkiem ananasa.
A jeśli wolimy coś lżejszego? Do przygotowania kolejnego drinka potrzebne nam będą: 100 ml miodu pitnego, 75 ml wody mineralnej, 50 ml soku z limonki, lód, plasterek cytryny, kilka listków mięty i cząstki pomarańczy. Do szklanki wrzucamy lód, miętę, pomarańczę i cytrynę, a następnie rozgniatamy owoce, by puściły soki. Dolewamy miód pitny i sok z limonki, a na końcu uzupełniamy wodą mineralną.
Do przyrządzenia drinka z miodem pitnym możemy także użyć soku jabłkowego. Koktajl ten składa się z: 80 ml miodu pitnego, 30 ml soku jabłkowego, 60 ml niegazowanej wody mineralnej, 10 ml soku z cytryny, listków mięty i lodu. Do kieliszka wrzucamy plasterek cytryny i miętę, dorzucamy lód i wlewamy wszystkie napoje.
W czym pić miód pitny?
Miód pitny tradycyjnie podaje się w glinianym kubku, w temperaturze pokojowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by serwować go również w klasycznych naczyniach – szczególnie jeśli na jego bazie przygotowujemy drinka. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu staropolskości, możemy zdecydować się na miód pitny w kamionce z historyczną etykietą.
Choć miód pitny wspaniale smakuje samodzielnie, świetnie sprawdza się też jako składnik drinków. Można go pić na zimno z dodatkiem owoców, na ciepło z rozmaitymi przyprawami korzennymi lub w drinkach, jakich nie powstydziłby się profesjonalny barman. Eksperymenty jak najbardziej dozwolone!