Syropy barmańskie – co trzeba o nich wiedzieć?
Cóż takiego powinno znaleźć się w dobrze zaopatrzonym barku adepta sztuki miksologii? Oczywiście różnego rodzaju mocne alkohole, które okażą się niezbędne do produkcji wymyślnych koktajli. Wódka, whisky, tequila czy gin to najbardziej oczywiste typy. Oprócz tego warto zaopatrzyć się też w aromatycznego bittersa, likier typu triple sec, kultowe Blue Curaçao. Czy to jednak wszystko, o czym powinniśmy pamiętać? Na wagę złotą okażą się oczywiście także różnego rodzaju syropy barmańskie. I to właśnie im poświęcamy ten wpis! Zachęcamy do czytania!
Co to są syropy barmańskie i jakie są ich rodzaje?
Zacznijmy od podstaw. Co to takiego syrop barmański? W ten sposób nazywamy gęsty, zazwyczaj bardzo słodki i wyróżniający się piękną barwą, gęsty syrop, który możemy wykorzystać do przyrządzenia wybranego przez nas drinka. W większości przypadków są to syropy o smakach owocowych, choć możemy natrafić również na syropy czekoladowe, miętowe czy kawowe. Oczywiście syropy barmańskie sprawdzają się nie tylko jako dodatki, dzięki którym mocne alkohole w drinkach smakują jeszcze lepiej. Możemy bowiem wykorzystać je również jako urozmaicenie deserów, ciepłych napojów, a nawet pyszny dodatek do wody mineralnej.
Jakie syropy do drinków bywają wybierane przez znawców najczęściej? Jednym z nich z pewnością jest grenadyna, czyli syrop powstający na bazie soku z granatu, który zabarwia koktajl na czerwono. To syrop barmański, który użyjemy do zrobienia drinków takich jak Tequila Sunrise, El Presidente czy Mary Pickford. Oczywiście wyczarujemy z jego użyciem również przebojowe shoty imprezowe, np. z wódką i sokiem z cytryny, także kompozycje wielowarstwowe!
Kolejna poprawna odpowiedź na pytanie, jakie syropy do drinków nadają się doskonale, brzmi: Blue Curaçao. Pod tą nazwą znamy oczywiście zwłaszcza kultowe likiery o niebieskiej (niekiedy pomarańczowej) barwie, zawierające powyżej 20% alkoholu, jednak znajdziemy również Blue Curaçao z gorzkich pomarańczy z Antyli w wersji bez procentów, a więc jako uniwersalny syrop barmański. Koktajle, które stworzymy z tym syropem barmańskim, to m.in. Blue Lagoon, Blue Hawaii, Blue Bay… i wiele innych propozycji z „Blue” w nazwie!
Jeszcze jeden syrop barmański cieszą się miłością barmanów i drinkomaniaków to Amaretto, bezalkoholowy kuzyn słynnego migdałowego włoskiego likieru. Wykorzystamy go m.in. do koktajli French Connection czy Italian Margarita.
To oczywiście zaledwie kilka propozycji w temacie, jakie syropy do drinków warto zawsze mieć pod ręką. Więcej opiszemy w dalszej części artykułu.
O czym należy pamiętać przy zakupie syropów barmańskich?
Z pewnością o tym, że nie tak łatwo je zdobyć. Oczywiście o ile niektóre z nich, takie jak grenadyna czy kordiał limonkowy z łatwością przygotujemy sami (a już na pewno syrop cukrowy barmański, czyli tzw. simple syrup), o tyle z innymi, takimi jak Blue Curaçao czy Amaretto, może być większy problem. A zatem gdzie kupić syropy barmańskie? Oczywiście w sklepach specjalistycznych z alkoholem i akcesoriami barmańskimi czy w internecie. Niekiedy znajdziemy je też w dyskontach, w pobliżu alkoholi lub napojów bez procentów. Z pewnością warto poszukać ich w Lidlu, gdzie bywają częstymi i zawsze ciepło przyjmowanymi gośćmi. Rzecz jasna, jeśli chcemy czuć się przygotowani na każdą imprezową okazję, świetnym wyborem może okazać się zestaw syropów barmańskich zawierający małe buteleczki starannie wyselekcjonowanych dodatków, które sprawdzą się zarówno w towarzystwie mocnych trunków, jak i innego rodzaju specjałów kulinarnych!
O czym jeszcze należy pamiętać, zaopatrując się w wybrany syrop barmański? Choć zabrzmi to banalnie, dobrze upewnić się dwa razy, czy kupujemy bezalkoholowy syrop, czy też oryginalny, wysokoprocentowy likier stanowiący inspirację dla twórców syropu – to ważne np. w odniesieniu do przywoływanych już Blue Curaçao i Amaretto, a więc produktów występujących w obu wersjach!
Syrop barmański – jakie są najpopularniejsze smaki?
Odsłoniliśmy już trzy karty, prezentując syrop barmański grenadina, syrop barmański Blue Curaçao oraz Amaretto. Zapewniamy jednak, że mamy jeszcze kilka asów w rękawie. A że nasza talia jest wyjątkowa, jest ich więcej niż cztery. Oto niektóre z nich:
- Syrop barmański Mojito. Odświeżający, miętowo-cytrusowy smak czyni go idealnym dodatkiem do rumu i wó Świetnie odnajduje się też w towarzystwie syropu barmańskiego grenadina oraz gazowanej wody mineralnej, jako składnik orzeźwiających koktajli bez procentów.
- Syrop limonkowy (kordiał limonkowy). Efekt spotkania limonki (ze skórką!) z cukrem i wodą daje naprawdę świetne rezultaty. Syrop barmański limonkowy zachwyca szlachetną goryczką i przyjemną kwasowością. Stworzymy z nim m.in. klasyczny koktajl Raymonda Chandlera Gimlet (z ginem) oraz Hugo Cocktail (z kordiałem z czarnego bzu i Prosecco). Poznaj 11 drinków z kordiałem polecanych przez Winnicę!
- Syrop Irish Cream. Słodki, wybitnie deserowy, przywodzący na myśl karmel, czuje się wybornie w towarzystwie kawy, czekolady na gorąco czy różnego rodzaju słodkości serwowanych w ramach podwieczorku. Oczywiście wykorzystamy go także za barem – np. do przyrządzenia Irish Cream Cocktail (z oryginalną irlandzką whiskey, bitą śmietaną i espresso).
- Syrop malinowy. Słodko-kwaśny, intensywnie barwiący, wlewany ochoczo zarówno do piwa, jak i do herbaty. Za barem przysłuży się nam do przyrządzania imprezowych shotó Świetnie czuje się m.in. w towarzystwie wódki, soku pomarańczowego czy Blue Curaçao, pozwala nam tworzyć zachwycające swoim wyglądem wielowarstwowe kompozycje barmańskie (jak wariacja na temat Paradise Bay). Alternatywę dla niego może stanowić równie dobry syrop żurawinowy.
Jak używać syropu barmańskiego?
Jak używać syropu barmańskiego do tworzenia pysznych drinków? Oczywiście zgodnie z przepisem. Możliwości mamy bowiem kilka. Możemy wstrząsnąć go wraz z innymi składnikami w shakerze barmańskim lub wymieszać z alkoholem bezpośrednio w szklance, czy też wlać go delikatnie po brzegu szklanki, tak by opadł na dno. Pierwsze dwa sposoby sprawdzą się wtedy, gdy zależy nam jednolitej kolorystyce drinka. Trzeci – gdy skupiamy się na stworzeniu wielobarwnych, warstwowych kompozycji i nie chcemy zbytnio zamieszać w szklance (czyli np. w przypadku wspomnianego koktajlu Paradise Bay czy jednej z wersji koktajli Sunrise).
Gdy natomiast zastanawiamy się, jakużywać syropu barmańskiego do napojów bezalkoholowych, serwowanych na ciepło lub zimno, możemy po prostu wlać odmierzoną porcję do szklanki lub kubka z napojem i wymieszać całość. Pełna dowolność panuje w przypadku łączenia ich z deserami – grunt, żeby dobrze smakowało i wyglądało, bo jemy przecież także oczami!
Jakie są alternatywy dla syropów barmańskich?
Cóż począć, jeśli akurat nie jesteśmy w stanie dostać nigdzie poszukiwanych przez nas syropów? Nie załamywać się! Przy odrobinie dobrych chęci sami przygotujemy przynajmniej niektóre z nich. Najprostszy do stworzenia jest oczywiście syrop cukrowy, czyli simple syrup. Jak zrobić ten syrop barmański? W garnku podgotujmy 200 ml wody i dodajmy szklankę cukru oraz odrobinę soku z cytryny lub limonki. Poczekajmy, aż cukier się rozpuści (co chwilę mieszajmy), a następnie, po wystudzeniu, przelejmy całość do szklanej butelki. Tę możemy umieścić w lodówce.
A jak zrobić syrop barmański limonkowy, czyli kordiał? W pojemniku umieśćmy pięć wyparzonych i pociętych na ćwiartki limonek, 200 ml wody i 150 gramów cukru. Całość dokładnie zblendujmy i odcedźmy do butelki. Możemy również przyrządzić syrop barmański limonkowy na ciepło – gotując wodę z cukrem z dodatkiem soku limonkowego i wytłoków, a następnie przecedzając całość do butelki.
Mamy nadzieje, że wiesz już, czym są syropy barmańskie, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje i do czego możesz je wykorzystać. Gorąco zachęcamy też do sprawdzenia, jakie dodatki do drinków, (takie jak aperitify Starlino Hotel Red Rosso Verm. czy Starlino Hotel Pink Rose Aper.) czekają stronie Winnicy na wszystkich miłośników koktajli. Życzymy wielu udanych eksperymentów za barem i w kuchni!