Najciekawsze alkohole smakowe
Klasyczna whisky ze Szkocji, świetna polska wódka czy karaibski rum – każdy z tych trunków jest w stanie oczarować nas swoim smakiem. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jako oddani fani którejś z tych pozycji możemy niekiedy poszukiwać kuszącej odmiany. Przygody. I wtedy właśnie z pomocą – i garścią cennych inspiracji – przybywają dobre alkohole smakowe. Które z nich powinny nas zainteresować w szczególności? Mamy coś do powiedzenia w tej kwestii!
Najciekawsze alkohole smakowe na rynku
Alkohole smakowe tworzą bardzo szeroką i zróżnicowaną, bo dość ogólną, kategorię trunków dostępnych na sklepowych półkach. W największym skrócie możemy powiedzieć, że w ten sposób mamy prawo nazywać każdy napój alkoholowy, którego smak został wzbogacony wyrazistymi dodatkami – np. ekstraktami owocowymi, ziołowymi, czy też np. kawowymi lub karmelowymi. Możliwości jest dużo więcej. Alkohole smakowe to zatem zarówno wódki smakowe, jak i nalewki, aromatyzowany rum, gin, czy w końcu likiery.
Wśród polskich konsumentów popularne są oczywiście polskie alkohole smakowe, jak np. Soplica Staropolska czy Likier Cytrynówka, stanowiące godną alternatywę dla popularnej czystej. My gorąco zachęcamy jednak do wypróbowywania także trunków pochodzących z innych części świata. Na przykład likieru na bazie whisky Scorch Scotch Whisky, mieszanki rumu z miodem Botafogo Honey – Dark Rum Infused With Honey czy przebojowego specjału na bazie tequili, Dead Mans Fingers. Pozwalają nam one poznać nieco inne oblicze klasycznych trunków, a może nawet przekonać się do propozycji, które do tej pory nie zdołały lub nie zdążyły skraść naszych serc.
Alkohole smakowe goszczące w Winnicy to ponadto niezwykle bogata kolekcja likierów. Oprócz znanych i cenionych likierów kawowych, kakaowych czy karmelowych w katalogu znajdziemy też oryginalne propozycje takie jak np. likier pistacjowy Bottega Pistachio na bazie grappy czy pyszny deserowy Bottega Panna Cotta. To prawdopodobnie jeden z najlepszych alkoholi, jakie możemy podać podczas podwieczorku! Jaki inny wyszukany alkohol smakowy jesteśmy gotowi z pełną odpowiedzialnością polecić każdemu wymagającemu odbiorcy? Na przykład stanowiący kwintesencję smaków Chorwacji Likier Badel Pelinkovac Gorki, wzbogacony mieszanką ziół oraz legendarnym piołunem. Kolejna z naszych rekomendacji to perełka Kraju Kwitnącej Wiśni. La Okinawa Shi-Kuwa-Sa okazuje się skarbem Japonii w niecodziennym, subtropikalnym wydaniu, przygotowanym z soczystych cytrusów z Japonii. To propozycja wręcz wymarzona dla odkrywcy zafascynowanego Wschodem!
Praktyczny przewodnik po alkoholach smakowych – jak je serwować i z czym łączyć?
Jak spożywać alkohol smakowy? Mamy uniwersalną, dyplomatyczną odpowiedź – dobre alkoholesmakowe mamy wszelkie prawo degustować na wiele różnych sposobów. Wódka smakowa sprawdza się bez zarzutu pita bezpośrednio z kieliszka, możemy jednak także potraktować ją jako składnik drinków (jak np. wódka smakowa cytrynowa z sokiem żurawinowym i cytrynowym – Cranberry Hills). Zwłaszcza że niektóre z alkoholi smakowych nierozerwalnie wiążą się z określonymi specjałami barmańskimi. I tak np. Drambuie wraz dobrą whisky daje nam koktajl Rusty Nail, natomiast Campari wraz z ginem i czerwonym wermutem (rosso) – koktajl Negroni.
Warto w końcu wspomnieć o likierach doskonale sprawdzających się w roli aperitifu, czyli specjału serwowanego przed posiłkiem dla zaostrzenia apetytu, takich jak ziołowo-owocowy włoski likier Starlino Pink Aperitivo. Oraz tych odnajdujących się jako digestif podawany zaraz po obfitym posiłku, jak np. kultowy Jägermeister.
Jakie alkohole smakowe wybierać na różne okazje?
A co, gdybyś zapragnęli obdarować alkoholem smakowym bliską nam osobą? Które specjały będą odpowiednie na daną okazję? Nalewki smakowe to oczywiście prezenty, które kojarzą nam się ze Świętami i swojskością. Dlatego też nie rozczarują nikogo, kto znajdzie je pod choinką. Dobrym wyborem na Święta okaże się też np. mocny alkohol o smaku kawy, który świetnie zagra jako dodatek do ciepłych napojów i deserów. Albo tzw. whisky smakowa – jak np. likier miodowy na bazie whisky Wild Turkey American Honey.
Szukając alkoholi smakowych na okazję, która wypada w cieplejszej części roku, mamy sposobność postąpić odmiennie. Odwiedzając znajomego miksologa na garden party, możemy uszczęśliwić go, wręczając mu likier smakowy owocowy lub ziołowy. Z pewnością zainspiruje go do kolejnych eksperymentów! Fan niecodziennych drinków na pewno zrobi dobry użytek z alkoholu takiego jak rum smakowy, np. Botafogo Raspberry, czyli rum biały z maliną, dzięki któremu pyszne Malinowe Mojito może stać się rzeczywistością!
Pociąga Cię świat ekskluzywnych smakowych alkoholi? Wybierz się w podróż degustatorską z Winnicą Lidla i poznaj ich liczne zastosowania!