Jak pić absynt?
Absynt to trunek, który otacza aura tajemniczości oraz – nie bójmy się tego przyznać – atmosfera skandalu. Zielona Wróżka nierozerwalnie kojarzy nam się z bohemą XIX-wiecznego Paryża, buntem i kontestacją szarej rzeczywistości. Jak również z silnymi właściwościami psychoaktywnymi. Uspokajamy – dostępny na rynku absynt, spożywany w niewielkich ilościach, jest bezpieczny. Nie powoduje halucynacji. Jak jednak pić ten kultowy trunek, aby mimo to uczynić degustację magicznym doświadczeniem? Wyjaśniamy!
Jak pić absynt – wszystko, co musisz wiedzieć o piciu absyntu
Główne składniki aromatyzujące absyntu to anyż, koper włoski i piołun. I to właśnie ten ostatni odpowiadał za rzekome właściwości halucynogenne absyntu. A dokładniej – obecny w nim tujon. Należy przy tym sprostować, że naukowcy są zdania, że absynt nigdy nie mógł wywoływać omamów. Każdy alkohol jednak jest substancją odurzającą i to właśnie etanol spożywany przez artystów w dużych ilościach stanowi rdzeń legendy absyntu. Mimo to dyrektywy unijne ustalają obecnie maksymalne stężenie tujonu w wódce smakowej, dzięki czemu zyskujemy dodatkową pewność, że degustacji nie będą towarzyszyć niemiłe niespodzianki. Możemy zatem śmiało oddać się kontemplacji jego czarującej barwy i niemożliwego do pomylenia smaku. A zatem jak pić absynt niczym artyści?
Mocny alkohol o tak wyrazistym smaku i aromacie wymaga szczególnego podejścia do kwestii degustacji. Zazwyczaj koneserom zależy na tym, by złagodzić jego zadziorny charakter, a zatem uczynić degustację nieco łatwiejszą. Choć oczywiście są wyjątki! Na przestrzeni dekad (a nawet stuleci) na pytanie, jak pić absynt, udzielano wielu różnych odpowiedzi. Przede wszystkim chodziło jednak o to, by trunek rozcieńczyć zimną wodą i osłodzić dodatkiem cukru. Sugerowane proporcje bywały różne. Jedną część alkoholu (np. 30 ml) łączono np. z trzema (90 ml) lub pięcioma (150 ml) częściami zimnej cieczy.
Istnieje jednak jeszcze jedna tradycja związana z tym, jak pić absynt. Do jej kluczowych elementów należą specjalna dziurawa łyżeczka… oraz zapalniczka. Przyszykujmy naszą elegancką szklankę. Teraz umieśćmy na dziurawej łyżeczce kostkę cukru. Przepuśćmy przez nią porcję absyntu. Nadeszła pora na efekty specjalne. Podpalmy kostkę. Gdy zgaśnie, przelejmy przez łyżeczkę jedną porcję wody. Następnie dodajmy do szkła jeszcze dwie dodatkowe porcje cieczy. Gotowe!
Oczywiście najśmielsi spośród degustatorów z pewnością oznajmią, że jak pić absynt, to wyłącznie solo, ewentualnie z przyjaciółmi. Eksperymentatorzy niekiedy pijają jednak ten legendarny trunek także z dodatkami. Jakimi? O tym piszemy w dalszej części tekstu.
Tradycja i historia picia absyntu – poznaj fascynującą historię tego napoju
Teraz pora jednak na flashbacki, czy, jak kto woli – powrót do przeszłości. Historia alkoholu znanego nam jako absynt sięga prawdopodobnie końcówki XVIII wieku. Zgodnie z popularnymi źródłami to wtedy francuski lekarz Pierre Ordinaire stworzył alkohol o – powtarzamy legendy – wyjątkowo cennych właściwościach zdrowotnych. Jeszcze w tym samym stuleciu we Francji powstały dwie wytwórnie absyntu – w Couvet i Pontralier. W latach 40. XIX stulecia absynt trafił do środowisk artystycznych Paryża. Nagły wzrost popularności tego alkoholu zawdzięczamy podobno francuskim żołnierzom powracającym z Afryki, który docenili absynt jak środek przeciwgorączkowy. W ostatnich dekadach wieku XIX i na początku XX trunek ten stał się nieodłącznym towarzyszem spotkań bohemy, która doceniła jego inne właściwości. Szacuje się, że pod koniec stulecia każdego roku we Francji spożywano w granicach 40 milionów butelek tego trunku! Szybko przylgnęła do niego łatka niebezpiecznego narkotyku. Dlatego też wraz z początkiem XX wieku alkohol absynt został zdelegalizowany w wielu państwach Europy. Do łask, obwarowany wieloma przepisami dotyczącymi zagadnień produkcji, powrócił pod koniec minionego stulecia. I dlatego dziś możemy cieszyć się jego degustacją wraz z Winnicą Lidla!
Sztuka picia absyntu – jak dobrać szkło?
Jeśli pragniemy przenieść się myślami do dekadenckiego Paryża okresu fin de siècle, powinniśmy zadbać o niepowtarzalny klimat degustacji Zielonej Wróżki. A zatem, skoro udało nam się zdobyć absynt – jak podawać ten trunek? W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o oryginalny duży kieliszek do absyntu o pojemności przynajmniej 300 ml. Może posiadać on długą lub krótką nóżkę, zazwyczaj rozszerza się ku górze. Kieliszek może oczywiście być zdobiony różnymi wzorami.
Kieliszek to jednak nie wszystko. O czym jeszcze musimy pamiętać? Oczywiście o charakterystycznej łyżeczce z dziurkami, na której umieścimy kostkę cukru i przez którą będziemy przelewać absynt lub wodę. Także i w tym przypadku możemy spotkać się z bardzo ciekawym wzornictwem. Cennym dodatkiem może okazać się także luksusowa fontanna do absyntu z kranikiem, która pozwoli nam serwować ten francuski specjał w jeszcze bardziej spektakularny sposób.
Jakie dodatki do absyntu sprawią, że jego smak będzie intensywniejszy?
A zatem podstawowa odpowiedź na pytanie, z czym pić absynt, brzmi: z cukrem i zimną wodą. To jednak niejedyna opcja warta rozważenia. Absynt pijany bywa również z sokami, czy popularnymi napojami gazowanymi. W ten sposób jednak nieco osłabiamy lub zmieniamy jego charakter. Co jednak w przypadku, gdy zależy nam na jeszcze silniejszych wrażeniach podczas degustacji? Otóż powinniśmy zrezygnować z rozcieńczania trunku i zapoznawania go z bezalkoholowymi dodatkami. Może również wypróbować go w temperaturze pokojowej, po chwili napowietrzenia? Ostrzegamy jednak – ta smakowa wódka może mieć nawet 60-80% mocy!
Krok po kroku: jak przygotować idealne drinki z absyntem
Warte grzechu są jednak nie tylko proste połączenia jak absynt z wodą, absynt z tonikiem, colą lub sokiem, ale też bardziej złożone kompozycje barmańskie. O jakich drinkach z absyntem myślimy?
Pierwszy z nich to kultowy Sazerac. Aby przyrządzić ten pyszny absynt drink, wlejmy do szklanki z kruszonym lodem 10 ml absyntu. Do drugiej zaś – około 50 ml koniaku, 15 kropel Angostury, 5 ml syropu cukrowego. Miksturę starannie wymieszajmy. Teraz pozbądźmy się lodu i absyntu ze szklanki pierwszej i przelejmy do niej zawartość drugiego naczynia. Słynny drink z absyntem Sazerac gotowy!
Kolejna propozycja nie do odrzucenia to Absinthe Sour. W shakerze wypełnionym lodem połączmy 40 ml absyntu, 15 ml soku z limonki i tyle samo soku z cytryny oraz 25 ml syropu cukrowego. Całość wytrząśnijmy starannie i przelejmy do kieliszka koktajlowego wypełnionego świeżym lodem. Orzeźwiający drink z absyntem gotowy do degustacji!
Ostatni z naszych typów w temacie drinków z absyntem to kompozycja, w której Zieloną Wróżkę (20 ml) łączymy z ginem (20 ml), grenadyną (15 ml) oraz sokiem pomarańczowym (od 80 do 100) ml. Wszystkie składniki wymieszajmy w shakerze i przelejmy do szkła z lodem. I cieszmy się naszym osiągnięciem!
Czy czujesz się gotów na artystyczną i degustatorską przygodę z absyntem w roli głównej? Jeśli tak, to doskonale się składa. Świetne trunki z tej kategorii, jak hiszpański Absinthe Le Diable Vert czy francuski Pandora Black Absinthe, goszczą w katalogu Winnicy. Nadadzą się zarówno do picia solo lub z zimną wodą, jak i w formie drinków – prostych i tych nieco bardziej wymyślnych. A jeśli raczej masz ochotę na coś innego, sprawdź np. polskie alkohole goszczące w naszym katalogu!