Belgijski whisky? A co to takiego? Jesteśmy pewni, że nawet doświadczeni koneserzy mogą w tym momencie przecierać oczy ze zdziwienia. Tak się jednak składa, że również w kraju, z którego pochodzą Audrey Hepburn i Jean-Claude van Damme, powstają stylowe, wysokiej jakości alkohole, które nie rozczarują wymagających odbiorców. A ich odkrywanie może okazać się niezapomnianą przygodą! Poznaj belgijskie whisky wraz z Winnicą Lidla.
Belgijska whisky – tradycja i nowoczesność
Gdyby wziąć pod uwagę wielkość całkowitej produkcji destylatów oraz liczbę i renomę poszczególnych destylarni, belgijska whisky nie może rywalizować z alkoholami ze Szkocji, Irlandii czy USA. Jeśliby jednak uwzględnić nie liczby, lecz doświadczenia i rekomendacje koneserów, wychodzi na to, że belgijska whisky jest alkoholem, wobec którego żaden koneser nie powinien zachowywać obojętności. Produkcja whisky w Belgii cały czas rozwija się, mimo to daleko jej do światowych potęg. Niemniej na rynku funkcjonuje już kilka marek, które zdążyły podkreślić swoje miejsce w świecie whisky.
Marki, które dźwigają na swoich barkach produkcję belgijskiej whisky, to m.in. to Belgian Owl Distillery, Distillery Wilderen, Biercée Distillery oraz Gouden Carolus Single Malt. Alkohole z tego kraju powstają ze starannie wyselekcjonowanych lokalnych składników, z troską o najwyższe standardy ekologiczne.
Przyjrzyjmy się poszczególnym brandom belgijskiej whisky. Być może najlepiej znanym z nich jest Belgian Owl Distillery, której destylaty goszczą również w Winnicy Lidla. Gorzelnia marki powstała w 2004 roku w Fexhe-le-Haut-Cloche w Regionie Walońskim, w prowincji Liège. Pierwsze trunki Belgijskiej Sowy trafiły do koneserów w roku 2007. Producenci łączą nowoczesne podejście z tradycją, wykorzystując do destylacji oryginalne szkockie alembiki. Alkohole dojrzewają przez trzy lata w beczkach po bourbonie. W roku 2022 whisky Belgian Owl Single Malt Identity została nazwana przez Jima Murraya najlepszą europejską whisky!
Distillery Wilderen to znane w Belgii przedsiębiorstwo założone w roku 1743 w Limburgu we wschodniej części kraju, słynące z produkcji szerokiej gamy napojów alkoholowych, zwłaszcza piwa. Wśród oferowanych przez markę produktów znajdują się też oryginalne whisky single malt i blendy.
Biercée Distillery to założona w 1946 roku w Ragnies destylarnia, która znana jest z wysokiej jakości destylatów i ekologicznego podejścia do zagadnienia produkcji. W portfolio marki znajdują się belgijskie whisky znane jako „Witches” i „Biersac”. Producenci z tego zakładu na równi stawiają tradycyjne rozwiązania mistrzów oraz najnowsze osiągnięcia w branży.
Gouden Carolus Single Malt Whisky to destylat pochodzący od firmy Gouden Carolus znanej jako producent świetnego piwa. Belgijska whisky Gouden Carolus trafiła na rynek w roku 2010. Mistrzowie destylacji odpowiadający za jej powstawanie bogato czerpią z lokalnych tradycji piwowarskich. Przejawia się to m.in. tym, że po zakończeniu dojrzewania w beczkach po bourbonie whisky finiszują w baryłkach, w których wcześniej przechowywano aromatyczne piwo Gouden Carolus
Co wyróżnia belgijską whisky?
Jak zatem widzisz, belgijskich producentów wyróżnia dbałość o każdy szczegół procesu destylacji, wykorzystywanie wysokiej jakości lokalnych zbóż i wód oraz szacunek dla lokalnych tradycji destylatorskich i piwowarskich. Jak prezentują się belgijskie whisky, gdy mowa o ich walorach aromatycznych i smakowych? Weźmy za przykład whisky Belgian Owl. W tak lubianej przez Jima Murraya Belgian Owl Identite wyczujesz m.in. toffi, gruszkę, marmoladę, budyń i banany. W inne ciekawe akcenty obfituje Belgian Owl Passion. Co takiego odkrywają w niej smakosze? M.in. wanilię, francuskie ciasto, ciasto drożdżowe, tartę owocową, miód i toffi. Czym natomiast cechuje się Belgian Owl Evolution? Na spotkanie z koneserem pędzą nuty imbiru, przypraw i szlachetne taniny!
Jak już pisaliśmy, belgijskie whisky wyróżnia rzemieślniczy charakter. Dlatego też każda z partii whisky może nieco różnić się od innych, gwarantując smakoszowi moc oryginalnych wrażeń degustacyjnych. Belgian Owl to oczywiście zaledwie barwny przykład tego, co może czekać w butelce belgijskiej whisky – Gouden Carolus whisky na przykład cieszy trawiastym bukietem z silną obecnością wątków kwiatowych. Jeszcze inne whisky belgijskie mogą mieć do zaoferowania odmienne mieszanki aromatyczne.
Gdzie kupić belgijską whisky?
Whisky belgijskie to w naszym kraju produkty dość rzadkie, żeby nie powiedzieć – unikatowe. Jeśli będzie Ci jednak sprzyjać Fortuna, butelkę dobrej whisky znajdziesz w specjalistycznym sklepie z alkoholem. Jesteśmy pewni, że najwygodniejszym źródłem inspiracji pozostaje jednak katalog Winnicy Lidla. Dzięki naszej platformie wybierzesz interesującą Cię whisky belgijską, a następnie w krótkim czasie odbierzesz ją z wybranego sklepu stacjonarnego sieci. Winnica Lidla sprzyja odkrywcom whisky z mniej oczywistych regionów jej produkcji!
Poznaj belgijską whisky dzięki Winnicy Lidla i przekonaj się, co do zaoferowania światu mają mistrzowie destylacji z Kraju Tysiąca Piw!